środa, 23 grudnia 2015

Zakopane - Kuźnice & Dolina Kościeliska.

Cześć,

Wracamy na chwilę do Polski, do stolicy Tatr, Zakopanego. To miasto jest dla nas zimową stolicą Polski. Jest to ośrodek wielu sportów zimowych.

Jedną z najbardziej znanych dzielnic Zakopanego są Kuźnice. Kuźnice znajdują się całkowicie na obszarze Tatr i zboczami kilku gór. Tutaj właśnie jest centrum ruchu turystycznego, bo w tej dzielnicy rozpoczyna się większość szlaków.Usytuowana jest tu również dolna stacja kolejki liniowej na Kasprowy Wierch. Co ciekawe, w Kuźnicach jest zabroniony wyjazd samochodów. Wjazd mają tylko pojazdy ze specjalnym zezwoleniem wydanym przez urząd miasta. Komunikacją do Kuźnic zajmuje się PPKS Zakopane.

Szlaki turystyczne mające swój początek w Kuźnicach:

Pierwszym szklakiem, który opisze prowadzi na Giewont i jest koloru niebieskiego. Trasa biegnie Drogą Brata Alberta do schroniska na Kalatówkach i Dolinę Kondratową. Przy drodze Brata Alberta znajduje się klasztor Albertynek na Kalatówkach a w nim pustelnia Brata Alberta. Środkiem Doliny Kondratowej jest polana, na której położone jest schronisko. Ostatnim przystankiem przed wejściem na Giewont jest Przełęcz Kondracka. W czasie letniego sezonu jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc, ponieważ krzyżują się tu szlaki. Ze szczytu Giewontu rozciąga się doskonały widok na Zakopane, a na jego szczycie jest metalowy krzyż. Niestety na samym szczycie jest mało miejsca i przeważnie idzie tam wiele osób, dlatego ciężko jest napawać się widokiem na Zakopane. Samo podejście na szczyt też jest stosunkowo trudne do reszty trasy, ponieważ od Przełęczy Kondrackiej prawie cały czas trzeba  się trzymać metalowych łańcuchów.



Drugim szlakiem, który chce opisać prowadzi do schroniska "Murowaniec" w Dolinie Gąsienicowej. Trasa prowadzi przez Boczań. Schronisko jest zarządzane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i posiada 120 miejsc noclegowych. Z tego schroniska można przejść nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jest to jezioro polodowcowe i czwarty co do głębokości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jezioro ma kształt owalny, woda jest przezroczysta, o zabarwieniu szafirowym. Na jeziorze, w pobliżu jego północno-wschodniego brzegu znajduje się niewielka (310 m²) wysepka porośnięta kosodrzewiną. Powstała ona na dawnym mutonie. Na wysepce tej planowano w 1909 r. zbudowanie mauzoleum Juliusza Słowackiego, ale w wyniku protestów działaczy ochrony przyrody nie doszło do tego. Od północy jezioro zamyka skalny próg, z którego wypływa Czarny Potok Gąsienicowy. Czarny Staw został sztucznie zarybiony w 1881 r.


Z Murowańca przez Roztokę Stawiańską można dojść do Kasprowego Wierchu. Kasprowy Wierch znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Ten szczyt góruje nad dolinami: Doliną Suchej Gąsienicowej, Doliną Bystrej i Doliną Cichej. Dwie pierwsze doliny znajdują się po stronie polskiej, a trzecia po stronie słowackiej. 


Na szczycie znajduje się budynek, w którym jest bar, restauracja, kiosk, WC oraz poczekalnia dla czekających na zjazd kolejką. Oczywiście jak to na szczycie góry, która jest ośrodkiem narciarskim jest również przechowalnia nart. Mieści się tam również zimowa stacja TOPR. Z Kasprowego Wierchu prowadzą dwie podstawowe trasy narciarskie. Mianowicie są to: Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa.

Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ona liczne odgałęzienia do innych Dolin. Dnem doliny płynie Kościelski Potok. W trzech miejscach ściany wąwozu skalnego zbliżają się do siebie, są to miejsca zwane bramami. W Dolinie znajduję się również kilka popularnych i otwartych dla turystów jaskiń. Są to: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa. Z wypisanych przeze mnie jaskiń była tylko dwóch pierwszych. Nazwa jaskini Mroźnej jest związana z niską temperaturą jaka się tam znajduje. Zwiedzanie jaskinie zajmuje 20-40 minut. Smocza Jama jest właściwie krótki, stromym korytarzem, przebijającym skałę na wylot. Jaskinia ma kształt wznoszącego się tunelu. Do samej jaskini prowadzi niewielka ścieżka z drabiną i łańcuchami. W samej jaskini również są łańcuchy, które ubezpieczają przejście. Smocza Jama jest kręta i ciemna, a do zwiedzania potrzebna jest latarka.

Kapliczka zbójnicka tuż przy wejściu do Doliny.

Wesołych Świąt!!

CDN...



sobota, 28 listopada 2015

Dubrownik cz. 2

Cześć :)

Pozostajemy jeszcze w Dubrowniku, jest to jedno z piękniejszych miasto, które udało mi się odwiedzić i opisanie tego wszystkiego w jednym poście to za mało.
We wcześniejszym poście pisałam głównie o murach obronnych i umocnieniach wokół murów. Dzisiaj chce przejść do środka miasta, do tego co kryje się za murami miejskimi.
Wewnątrz murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski, stanowiący zabytek jako całość. Oczywiście zawiera wiele poszczególnych zabytkowych miejsc i budowli. 

Jedną z głównych zabytkowych miejsc jest ulica Stradun. Jest to główna ulica Starego Miasta w Dubrowniku. Ulica rozciąga się w kierunku wschód-zachód pomiędzy bramami Pile i Peskarija. Na początku ulicy znajdują się dwie fontanny i dwie dzwonnice. Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, których połysk przyczynił się do powstania określenia "ulica-salon". Przy ulicy znajduje się kilka ważnych pomników historii miasta, o których napiszę dalej. Obecnie ulica stanowi popularne miejsce spacerów dla miejscowej ludności i zagranicznych turystów. Jest to miejsce corocznych uroczystości.


Wielka Studnia Onofria jest jedną z dwóch fontann, które znajdują się na początku ulicy Stradun. Znajduje się przed Klasztorem Klarysek przy bramie Pilskiej.

Mała Studnia Onoforia jest drugą fontanną na wschodnim skraju ulicy Stradun. 
Kolejnym miejscem, które miałam okazję zobaczyć był Pałac Rektorów. Jest siedzibą władz i rektora Republiki Dubrownickiej pochodząca z XV wieku. Aktualnie mieści się tam muzeum. Nie pamiętam teraz, o którą fontannę chodziło, ale prawie jak w każdym miejscu, jest legenda, że jeśli wrzuci się drobne do wody i pomyśli się o życzeniu to się ono spełni lub jeśli wrzuci się drobne to wróci się w to miejsce. 

Pałac Sponza znajduje się na placu Luza. Pałac pełnił różne funkcje publiczne, w tym urząd celny, zbrojownia, bank i szkoła. Atrium pałacu służył jako centrum handlu i biznesu. Aktualnie pałac jest siedzibą archiwum miejskiego, które posiadają dokumenty z 12 wieku. Wcześniej były przetrzymywane w Pałacu Rektorów.

Kościół świętego Ignacego jest kościołem jezuickim. Świątynia znajduje się na placu Polijana Rogera Josepha Boscovicha. Na ten plac wchodzi się monumentalnymi schodami , które są wzorowane na Schodach Hiszpańskich. Z tym kościołem związane było jezuickie kolegium Collegium Ragusinum. Aktualnie związane z nim jest Biskupie Gimnazjum Klasyczne imienia Rogera Josepha Boscovicha.

Kolumna Rolanda jest średniowieczną kolumną z przedstawieniem rycerza Rolanda. Stoi na placu Luza. Prawe przedramię Rolanda służyło jako wzorzec standardowej jednostki miary długości. Można odmierzyć ile nam brakuje do tej idealnej długości miary.

piątek, 13 listopada 2015

Dubrownik cz. 1

Cześć :)

Jesteśmy jeszcze przez chwilę w Chorwacji i z Makarskiej jedziemy na wycieczkę do Dubrownika. Miasto znajduje się w południowej Dalmacji, nad morzem Adriatyckim. Kiedyś był to ośrodek handlu rangi europejskiej, obecnie jest głównie ośrodkiem turystyki. Miasto słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto w Dubrowniku zostało wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Stare Miasto jest centrum osadniczym i najstarszą częścią miasta. Jest zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Na starym mieście znajdują się wszystkie zabytki miasta.

Jednym z takich zabytków są mury miejskie, a w ich ciągu bramy i baszty. 
Źródło: Wikipedia
Brama Pile znajduje się w zachodniej części pierzei murów miejskich Dubrownika. Jest między basztami Puncjela i Minceta. Prowadziła do przedmieścia Pile i obsługiwała większość ruchu lądowego. We wnęce nad bramą zewnętrzną stoi posąg świętego Błażeja.








Brama Buze jest najnowszą bramą w murach miejskich Dubrownika. Jest to brama od strony północnej.

Brama Ploce znajduje się w północno-wschodnim narożniku, w sąsiedztwie baszty św. Łukasza. Stoi nad nią baszta Asimon. Przejście z bramy zewnętrznej do wewnętrznej biegnie wzdłuż ściany fortu Revelin, obok niewielkiego placu Trg Oruzja.


Źródło: Wikipedia
Brama Peskarija znajduje się na północ od Arsenału, na przedłużeniu ulicy Stradun. Prowadzi z placu Pred Dvorom przed Pałacem Rektorów do starego portu. Jest to największa brama miejska w Dubrowniku. We wnęce nad brama stoi posągu świętego Błażeja. 














Brama Ponte znajduje się tuż na południe od Pałacu Rektorów. Prowadzi z placu Marina Drzicia przed katedrą do starego portu.


Źródło: Wikipedia
Baszta Mincenta to najbardziej na północ wysunięta część fortyfikacji Dubrownika. Jest najbardziej znanym punktem obronnym na ziemi. Wieża dominuje nad północno-zachodnią częścią miasta. 
Źródło: Wikipedia
Baszta Bokar znajduje się w zachodniej pierzei murów miejskich. Stoi na niewielkim cyplu wcinającym się w morze, w miejscu, gdzie mury opuszczają brzeg i zaczynają biec w głąb lądu. Ma plan podkowy i trzy kondygnacje ze strzelnicami armatnimi oraz kazamaty mieszczące magazyny broni i prochu.
Źródło: Wikipedia
Fort świętego Jana znajduje się we wschodnim narożniku murów miejskich. Złożona z fortu na planie półkola połączonego z basztą na planie nieregularnego czworokąta. Stoi na cyplu, który jest zamknięty od południa zatoką starego portu, naprzeciwko fortu Revelin. Do jego funkcji należała obrona portu. Między tym fortem a basztą świętego Łukasza po przeciwnej stronie portu rozciągano łańcuch blokujący port. Obecnie mieści się tam Muzeum Morskie, oceanarium oraz Instytut Morza i Wybrzeża. Na tarasie odbywają się przedstawienia teatralne.

Te zabytkowe mury, są wykorzystywane w serialu "Gry o Tron".

Poza murami miejskimi warto również wspomnieć o umocnieniach, które znajdują się poza murami.
Pierwszym takim umocnieniem jest fort Lovrijenac. Znajduje się on na skalistym półwyspie Lovrijenac między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Jego nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca.
Źródło: Wikipedia
Drugim umocnieniem, o której chce napisać jest fort Revelin. Jest pojedynczą budowlą na planie nieregularnego czworokąta na przedłużeniu północno-wschodniego narożnika murów miejskich w sąsiedztwie bramy Ploce. Obecnie służy jako scena przedstawień i koncertów.
Źródło: Wikipedia
CDN...

piątek, 30 października 2015

Makarska & wyspy Hvar i Brać.

Cześć :)

Przenosimy się teraz do Chorwacji, a konkretniej na Riwierę Makarską i jej największej miejscowości - Maraska. Miasto ma charakter pagórkowaty.

Makarska jest najbardziej rozrywkowym miastem Dalmacji. Plaża jest kamienista, a w wodzie można natrafić na jeżowca, dlatego zaleca się wchodzenie do wody w specjalnym obuwiu. Widoki są tam niesamowite. Stoisz w wodzie, w morzu i z jednej strony patrzysz w dal na rozciągające się morze. Lecz gdy się odwrócisz patrzysz na góry, piękne, wysokie. To niesamowite.
Źródło: Wikipedia
Na głównym placu znajduje się Katedra świętego Marka. 
Z Makarskiej można znaleźć wiele połączeń na pobliskie wyspy.
Jedną z nich jest wyspa Hvar na tej wyspie spędziliśmy nie wiele czasu.
Największym miastem na tej wyspie, jest miasto o tej samej nazwie. 
Na centralnym placu znajduje się katedra św. Szczepana, który jest patronem diecezji i miasta Hvar. 
Źródło: Wikipedia
Innym dużym miastem na tej wyspie jest Jelsa. 
Źródło: Wikipedia
Pozostajemy jeszcze w Chorwacji i przenosimy się z wyspy Hvar na wyspę Brać. Najstarszym miastem na tej wyspie jest Bol. Miasto leży u podnóża Vidovej Góry. 
Źródło: Wikipedia
Najbardziej znana i najpiękniejsza plaża Zlani Rat. Poza nią wyspa ta posiada 15 km piaszczystych i kamienistych plaż.

CDN...

piątek, 16 października 2015

Stambuł

Cześć :)

Stambuł miałam okazję odwiedzić podczas pobytu w Bułgarii. Biuro podróży, z którego jechałam na wakacje organizowało wycieczki do Stambułu. 


Źródło: Wikipedia
Podczas tej wycieczki miałam okazję zobaczyć Bazar Egipski. Jest jednym z najstarszych bazarów w mieście. Już w czasach osmańskich był to najbardziej popularny bazar, na którym handlowano przyprawami.



Źródło: Wikipedia
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Błękitny Meczet. Jest to jeden z ostatnich zbudowanych meczetów, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. 
Źródło: Wikipedia
Znajduje się on na sporym placu, do którego wiedzie pięć bram. Na zewnętrznym dziedzińcu znajduje się midha dla wiernych, która służy do obmycia rytualnego na dziedzińcu meczetu. Z placu zewnętrznego trzy bramy prowadzą do dziedzińca wewnętrznego. Tam również znajduje się midha oraz medresa (szkoła muzułmańska).
W narożnikach meczetu oraz na dwóch narożnikach dziedzińcu ustawiono minarety. 
Do wnętrza meczetu prowadzą trzy wejścia, dwa z dziecińca zewnętrznego i jedno z wewnętrznego. Całą świątynię przykrywa kopuła, a przy podtrzymaniu pomagają półłuki, pendentywy rozpięte między filarami, oraz są uzupełnione przez półkopuły. Światło do środka przenika przez 260 okien.
Wzdłuż ścian biegną galerie, którą zdobią płytki fajansowe z manufaktur w Izniku. Utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty roślinne dały meczetowi jego popularną nazwę. Posadzkę wyścielają czerwone, miękkie dywany. 
Należy zauważyć, że jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i czynny meczet. W związku z tym część modlitewna oddzielona jest od części dla turystów, którzy wchodząc do wnętrza muszą, zgodnie z tradycją muzułmańska, zdjąć buty oraz okryć kolana i ramiona (do tego celu służą błękitne chusty wypożyczane przy wejściu do meczetu).

Źródło: Koleżanka, z którą byłam
Źródło: Wikipedia
Kolejnym miejscem w programie wycieczki jest Hipodrom. Jest to plac w Stambule, niegdyś miejsce wyścigu koni i rydwanów.
Źródło: Wikipedia
Na tym placu znajduje się obelisk Tomesa III, został sprowadzony z Egiptu przez Teodozjusza. W środkowej części hipodromu znajduje się Wężowa Kolumna. Symbolizuje ona zwycięstwo greckich polis nad Persami. Na południowym krańcu hipodromu znajduje się inny obelisk, ale nie wiadomo, kto go przywiózł i skąd. Na północnym krańcu znajduje się fontanna cesarza Wilhelma II, dar dla dynastii Osmanów.










Źródło: Wikipedia
Ostatnie miejsce z przez mnie zobaczonych, jakie chce tutaj opisać to Kryty Bazar, bardziej znany pod nazwą Grand Baazar. Jest jednym z największych obiektów tego typu. Można tam kupić wszystko od pamiątek, po futra i inne wartościowe rzeczy.








Teraz przejdę do opisu kilku miejsc, których niestety nie mogłam zobaczyć lub doświadczyć z braku odpowiednich funduszy.
Źródło: Wikipedia
Pierwszą taką rzeczą był kurs po Bosforze. Podczas takiego kursu można zobaczyć wiele zabytków. Między innymi Pałac Topkai i Pałac Dolmabahce, które był kiedyś siedzibą sułtanów, kilka meczetów oraz całe mnóstwo bogatych domów, chociaż bardziej pasuje tutaj słowo pałaców. Brzegi Bosforu łączą dwa mosty. Jeden z nich to Most Bosforski, a drugi to Most Mehmeda Zdobywcy.





Drugą i właściwie ostatnią rzeczą, której nie zwiedziłam była Hagia Sofia.
W dzisiejszych czasach jest to muzeum. Wcześniej był to meczet, a zanim miasto w ręce Turków była to świątynia chrześcijańska pod nazwą Kościół Mądrości Bożej. 

niedziela, 4 października 2015

Primorsko & Nesebyr

Cześć

Primorsko to kolejne miasto w Bułgarii. Położone jest niedaleko Sozopolu, o którym już pisałam. Primorsko odwiedziłam na bardzo krótko, bo właściwie byłam tam tylko a Aqua Parku na jeden dzień.

Nesebyr... Moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Miasto to w całości jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Źródło: Wikipedia
Piękność i zabytkowość tego miasta można zobaczyć już od bram miasta. W całym mieście można znaleźć wiele ruin cerkwi.

Jedną z takich ruin są pozostałości po Cerkwi św. Zofii.
Źródło: Wikipedia
Piękne miejsce, pełne jakieś magii. Takie miejsca uzmysławiają mi, że jeśli coś jest stworzone przez człowieka, a potem człowiek o to nie dba to niszczeje. Z drugiej jednak strony, w którymś momencie ludzie zaczęli dbać o ruiny tej jak i innych cerkwi, bo nie przetrwały by tylu wieków.

Jedną z najstarszych zachowanych cerkwi jest Cerkiew Chrystusa Pantocrata. 
Źródło: Wikipedia
Wokół tych ruin zadbany ogród wraz z ławeczkami. W piękny, słoneczny dzień można podziwiać zarówno ruiny jak i widok na miasteczko.

sobota, 26 września 2015

Sozopol

Witam :)

Ponownie przenosimy się zagranicę. Tym razem jest to Bułgaria i piękne miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego, Sozopol.

Sozopol dzieli się na nowe i stare miasto.
Stare miasto oczarowuje romantyczną atmosferą. Nowe dzielnice to przede wszystkim hotele. Atrakcją dla turystów są oczywiście piękne, piaszczyste plaże. Sozopol ma 2 plaże: główną – między starą i nową częścią miasta oraz Harmani – w nowej części. W okolicy godne polecenia są plaże Golden Fish i Kavatsi. 

W stary mieście znajduje się wiele cerkwi, nastrojowych restauracji i kawiarni oraz zrekonstruowana brama części dawnych murów obronnych.
                                          

                                       





Dla mnie to było najpiękniejsze miejsce na świecie wtedy. Zresztą dalej jest i z pewnością kiedyś tam wrócę. 





Widok takiego żywiołu zapiera dech w piersiach. Woda obijająca się o skały, bryza na skórze i wiatr rozwiewający włosy w każdą stronę. Gdy byłam na wakacjach w Sozopolu było to moje ulubione miejsce i o ile pamięć mnie nie myli każdego wieczoru szłam pooddychać i pomyśleć na skałki.


Na starym mieście można znaleźć wiele domków z drewna, które swego czasu były bardziej popularne.



Polecam również rejs statkiem po Morzu Czarny wieczorową porą. Można zobaczyć wtedy delfiny, zdjęć akurat nie udało mi się zrobić.

niedziela, 20 września 2015

Dębowiec

Cześć :)

Wrócimy teraz na chwilę do Polski. W końcu to nasza ojczyzna i myślę, że jest tu wiele pięknych i ciekawych miejsc. W momencie, gdy skończą się miejsca w Polsce, które zwiedziłam będę więcej pisać i moim mieście - Katowice.

Dębowiec. Właściwie nie ma tam wielu zabytków. Jednak, co roku odbywają się tam Salentyńskie Spotkania Młodych. Kilka lat temu miałam przyjemność brać udział w takim Spotkaniu.

Wszystkie uroczystości, konferencje i rozmowy młodych odbywają się na terenie Bazyliki Matki Bożej Płaczącej z La Salette a dokładniej na placu sanktuaryjnym.



Źródło: strona świątyni
Plac sanktuaryjny


sobota, 5 września 2015

Debreczyn

Hej :)

Kolejnym i zarazem ostatnim węgierskim miastem, o którym napiszę jest Debreczyn. 
Jest to drugie, co do wielkości miasto na Węgrzech. Miasto to jest jednym z siedmiu centrów regionalnych kraju oraz największym miastem krainy historycznej Kriszana.

Jest tam wiele zabytków, jednak podczas wycieczki udało mi się zobaczyć Główny Plac w Debreczynie.

Źródło: Wikipedia
Jest tam piękna fontanna, przy której można usiąść w upalne dni.

W Debreczynie jest też bardzo dużo sklepów, w których można kupić ubrania w niskich cenach.

Źródło: Wikipedia