piątek, 16 października 2015

Stambuł

Cześć :)

Stambuł miałam okazję odwiedzić podczas pobytu w Bułgarii. Biuro podróży, z którego jechałam na wakacje organizowało wycieczki do Stambułu. 

Podczas tej wycieczki miałam okazję zobaczyć Bazar Egipski. Jest jednym z najstarszych bazarów w mieście. Już w czasach osmańskich był to najbardziej popularny bazar, na którym handlowano przyprawami.


Źródło: Wikipedia

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Błękitny Meczet. Jest to jeden z ostatnich zbudowanych meczetów, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. 
Znajduje się on na sporym placu, do którego wiedzie pięć bram. Na zewnętrznym dziedzińcu znajduje się midha dla wiernych, która służy do obmycia rytualnego na dziedzińcu meczetu. Z placu zewnętrznego trzy bramy prowadzą do dziedzińca wewnętrznego. Tam również znajduje się midha oraz medresa (szkoła muzułmańska).
W narożnikach meczetu oraz na dwóch narożnikach dziedzińcu ustawiono minarety. 
Do wnętrza meczetu prowadzą trzy wejścia, dwa z dziecińca zewnętrznego i jedno z wewnętrznego. Całą świątynię przykrywa kopuła, a przy podtrzymaniu pomagają półłuki, pendentywy rozpięte między filarami, oraz są uzupełnione przez półkopuły. Światło do środka przenika przez 260 okien.
Wzdłuż ścian biegną galerie, którą zdobią płytki fajansowe z manufaktur w Izniku. Utrzymane w błękitnej tonacji ornamenty roślinne dały meczetowi jego popularną nazwę. Posadzkę wyścielają czerwone, miękkie dywany. 
Należy zauważyć, że jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i czynny meczet. W związku z tym część modlitewna oddzielona jest od części dla turystów, którzy wchodząc do wnętrza muszą, zgodnie z tradycją muzułmańska, zdjąć buty oraz okryć kolana i ramiona (do tego celu służą błękitne chusty wypożyczane przy wejściu do meczetu).


Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

Źródło: Koleżanka, z którą byłam

Źródło: Wikipedia
Kolejnym miejscem w programie wycieczki jest Hipodrom. Jest to plac w Stambule, niegdyś miejsce wyścigu koni i rydwanów.
Na tym placu znajduje się obelisk Tomesa III, został sprowadzony z Egiptu przez Teodozjusza. W środkowej części hipodromu znajduje się Wężowa Kolumna. Symbolizuje ona zwycięstwo greckich polis nad Persami. Na południowym krańcu hipodromu znajduje się inny obelisk, ale nie wiadomo, kto go przywiózł i skąd. Na północnym krańcu znajduje się fontanna cesarza Wilhelma II, dar dla dynastii Osmanów.

Źródło: Wikipedia

Ostatnie miejsce z przez mnie zobaczonych, jakie chce tutaj opisać to Kryty Bazar, bardziej znany pod nazwą Grand Baazar. Jest jednym z największych obiektów tego typu. Można tam kupić wszystko od pamiątek, po futra i inne wartościowe rzeczy.


Źródło: Wikipedia

Teraz przejdę do opisu kilku miejsc, których niestety nie mogłam zobaczyć lub doświadczyć z braku odpowiednich funduszy.
Pierwszą taką rzeczą był kurs po Bosforze. Podczas takiego kursu można zobaczyć wiele zabytków. Między innymi Pałac Topkai i Pałac Dolmabahce, które był kiedyś siedzibą sułtanów, kilka meczetów oraz całe mnóstwo bogatych domów, chociaż bardziej pasuje tutaj słowo pałaców. Brzegi Bosforu łączą dwa mosty. Jeden z nich to Most Bosforski, a drugi to Most Mehmeda Zdobywcy.


Źródło: Wikipedia

Drugą i właściwie ostatnią rzeczą, której nie zwiedziłam była Hagia Sofia.
W dzisiejszych czasach jest to muzeum. Wcześniej był to meczet, a zanim miasto w ręce Turków była to świątynia chrześcijańska pod nazwą Kościół Mądrości Bożej. 

Brak komentarzy: