piątek, 13 listopada 2015

Dubrownik cz. 1

Cześć :)

Jesteśmy jeszcze przez chwilę w Chorwacji i z Makarskiej jedziemy na wycieczkę do Dubrownika. Miasto znajduje się w południowej Dalmacji, nad morzem Adriatyckim. Kiedyś był to ośrodek handlu rangi europejskiej, obecnie jest głównie ośrodkiem turystyki. Miasto słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto w Dubrowniku zostało wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Stare Miasto jest centrum osadniczym i najstarszą częścią miasta. Jest zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z systemem umocnień obronnych. Na starym mieście znajdują się wszystkie zabytki miasta.

Jednym z takich zabytków są mury miejskie, a w ich ciągu bramy i baszty. 
Źródło: Wikipedia
Brama Pile znajduje się w zachodniej części pierzei murów miejskich Dubrownika. Jest między basztami Puncjela i Minceta. Prowadziła do przedmieścia Pile i obsługiwała większość ruchu lądowego. We wnęce nad bramą zewnętrzną stoi posąg świętego Błażeja.
Brama Buze jest najnowszą bramą w murach miejskich Dubrownika. Jest to brama od strony północnej.

Brama Ploce znajduje się w północno-wschodnim narożniku, w sąsiedztwie baszty św. Łukasza. Stoi nad nią baszta Asimon. Przejście z bramy zewnętrznej do wewnętrznej biegnie wzdłuż ściany fortu Revelin, obok niewielkiego placu Trg Oruzja.


Źródło: Wikipedia
Brama Peskarija znajduje się na północ od Arsenału, na przedłużeniu ulicy Stradun. Prowadzi z placu Pred Dvorom przed Pałacem Rektorów do starego portu. Jest to największa brama miejska w Dubrowniku. We wnęce nad brama stoi posągu świętego Błażeja. 


Brama Ponte znajduje się tuż na południe od Pałacu Rektorów. Prowadzi z placu Marina Drzicia przed katedrą do starego portu.


Źródło: Wikipedia
Baszta Mincenta to najbardziej na północ wysunięta część fortyfikacji Dubrownika. Jest najbardziej znanym punktem obronnym na ziemi. Wieża dominuje nad północno-zachodnią częścią miasta. 
Źródło: Wikipedia
Baszta Bokar znajduje się w zachodniej pierzei murów miejskich. Stoi na niewielkim cyplu wcinającym się w morze, w miejscu, gdzie mury opuszczają brzeg i zaczynają biec w głąb lądu. Ma plan podkowy i trzy kondygnacje ze strzelnicami armatnimi oraz kazamaty mieszczące magazyny broni i prochu.
Źródło: Wikipedia
Fort świętego Jana znajduje się we wschodnim narożniku murów miejskich. Złożona z fortu na planie półkola połączonego z basztą na planie nieregularnego czworokąta. Stoi na cyplu, który jest zamknięty od południa zatoką starego portu, naprzeciwko fortu Revelin. Do jego funkcji należała obrona portu. Między tym fortem a basztą świętego Łukasza po przeciwnej stronie portu rozciągano łańcuch blokujący port. Obecnie mieści się tam Muzeum Morskie, oceanarium oraz Instytut Morza i Wybrzeża. Na tarasie odbywają się przedstawienia teatralne.

Te zabytkowe mury, są wykorzystywane w serialu "Gry o Tron".

Poza murami miejskimi warto również wspomnieć o umocnieniach, które znajdują się poza murami.
Pierwszym takim umocnieniem jest fort Lovrijenac. Znajduje się on na skalistym półwyspie Lovrijenac między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Jego nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca.
Źródło: Wikipedia
Drugim umocnieniem, o której chce napisać jest fort Revelin. Jest pojedynczą budowlą na planie nieregularnego czworokąta na przedłużeniu północno-wschodniego narożnika murów miejskich w sąsiedztwie bramy Ploce. Obecnie służy jako scena przedstawień i koncertów.
Źródło: Wikipedia
CDN...

Brak komentarzy: