środa, 23 grudnia 2015

Zakopane - Kuźnice & Dolina Kościeliska.

Cześć,

Wracamy na chwilę do Polski, do stolicy Tatr, Zakopanego. To miasto jest dla nas zimową stolicą Polski. Jest to ośrodek wielu sportów zimowych.

Jedną z najbardziej znanych dzielnic Zakopanego są Kuźnice. Kuźnice znajdują się całkowicie na obszarze Tatr i zboczami kilku gór. Tutaj właśnie jest centrum ruchu turystycznego, bo w tej dzielnicy rozpoczyna się większość szlaków.Usytuowana jest tu również dolna stacja kolejki liniowej na Kasprowy Wierch. Co ciekawe, w Kuźnicach jest zabroniony wyjazd samochodów. Wjazd mają tylko pojazdy ze specjalnym zezwoleniem wydanym przez urząd miasta. Komunikacją do Kuźnic zajmuje się PPKS Zakopane.

Szlaki turystyczne mające swój początek w Kuźnicach:

Pierwszym szklakiem, który opisze prowadzi na Giewont i jest koloru niebieskiego. Trasa biegnie Drogą Brata Alberta do schroniska na Kalatówkach i Dolinę Kondratową. Przy drodze Brata Alberta znajduje się klasztor Albertynek na Kalatówkach a w nim pustelnia Brata Alberta. Środkiem Doliny Kondratowej jest polana, na której położone jest schronisko. Ostatnim przystankiem przed wejściem na Giewont jest Przełęcz Kondracka. W czasie letniego sezonu jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc, ponieważ krzyżują się tu szlaki. Ze szczytu Giewontu rozciąga się doskonały widok na Zakopane, a na jego szczycie jest metalowy krzyż. Niestety na samym szczycie jest mało miejsca i przeważnie idzie tam wiele osób, dlatego ciężko jest napawać się widokiem na Zakopane. Samo podejście na szczyt też jest stosunkowo trudne do reszty trasy, ponieważ od Przełęczy Kondrackiej prawie cały czas trzeba  się trzymać metalowych łańcuchów.Drugim szlakiem, który chce opisać prowadzi do schroniska "Murowaniec" w Dolinie Gąsienicowej. Trasa prowadzi przez Boczań. Schronisko jest zarządzane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i posiada 120 miejsc noclegowych. Z tego schroniska można przejść nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jest to jezioro polodowcowe i czwarty co do głębokości na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jezioro ma kształt owalny, woda jest przezroczysta, o zabarwieniu szafirowym. Na jeziorze, w pobliżu jego północno-wschodniego brzegu znajduje się niewielka (310 m²) wysepka porośnięta kosodrzewiną. Powstała ona na dawnym mutonie. Na wysepce tej planowano w 1909 r. zbudowanie mauzoleum Juliusza Słowackiego, ale w wyniku protestów działaczy ochrony przyrody nie doszło do tego. Od północy jezioro zamyka skalny próg, z którego wypływa Czarny Potok Gąsienicowy. Czarny Staw został sztucznie zarybiony w 1881 r.


Z Murowańca przez Roztokę Stawiańską można dojść do Kasprowego Wierchu. Kasprowy Wierch znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Ten szczyt góruje nad dolinami: Doliną Suchej Gąsienicowej, Doliną Bystrej i Doliną Cichej. Dwie pierwsze doliny znajdują się po stronie polskiej, a trzecia po stronie słowackiej. 


Na szczycie znajduje się budynek, w którym jest bar, restauracja, kiosk, WC oraz poczekalnia dla czekających na zjazd kolejką. Oczywiście jak to na szczycie góry, która jest ośrodkiem narciarskim jest również przechowalnia nart. Mieści się tam również zimowa stacja TOPR. Z Kasprowego Wierchu prowadzą dwie podstawowe trasy narciarskie. Mianowicie są to: Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa.

Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ona liczne odgałęzienia do innych Dolin. Dnem doliny płynie Kościelski Potok. W trzech miejscach ściany wąwozu skalnego zbliżają się do siebie, są to miejsca zwane bramami. W Dolinie znajduję się również kilka popularnych i otwartych dla turystów jaskiń. Są to: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa. Z wypisanych przeze mnie jaskiń była tylko dwóch pierwszych. Nazwa jaskini Mroźnej jest związana z niską temperaturą jaka się tam znajduje. Zwiedzanie jaskinie zajmuje 20-40 minut. Smocza Jama jest właściwie krótki, stromym korytarzem, przebijającym skałę na wylot. Jaskinia ma kształt wznoszącego się tunelu. Do samej jaskini prowadzi niewielka ścieżka z drabiną i łańcuchami. W samej jaskini również są łańcuchy, które ubezpieczają przejście. Smocza Jama jest kręta i ciemna, a do zwiedzania potrzebna jest latarka.

Kapliczka zbójnicka tuż przy wejściu do Doliny.

Wesołych Świąt!!

CDN...1 komentarz:

Anonimowy pisze...

fajny pomysł ale... no właśnie. nie piszesz nic o tym dlaczego te miejsca, dlaczego one Cię urzekły, dlaczego chcesz do nich wrócić. Dla mnie jest to kolejny ogólny opis, nie znajduję w nim ani przydatnych wskazówek, ani "cząstki Ciebie", trochę przepisanie przewodnika... tematyka na plus, podróże na plus, pomysł na plus, ale fajnie jakbyś dodała coś od siebie :)

Wesołych i powodzenia!