sobota, 28 listopada 2015

Dubrownik cz. 2

Cześć :)

Pozostajemy jeszcze w Dubrowniku, jest to jedno z piękniejszych miasto, które udało mi się odwiedzić i opisanie tego wszystkiego w jednym poście to za mało.
We wcześniejszym poście pisałam głównie o murach obronnych i umocnieniach wokół murów. Dzisiaj chce przejść do środka miasta, do tego co kryje się za murami miejskimi.
Wewnątrz murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski, stanowiący zabytek jako całość. Oczywiście zawiera wiele poszczególnych zabytkowych miejsc i budowli. 

Jedną z głównych zabytkowych miejsc jest ulica Stradun. Jest to główna ulica Starego Miasta w Dubrowniku. Ulica rozciąga się w kierunku wschód-zachód pomiędzy bramami Pile i Peskarija. Na początku ulicy znajdują się dwie fontanny i dwie dzwonnice. Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, których połysk przyczynił się do powstania określenia "ulica-salon". Przy ulicy znajduje się kilka ważnych pomników historii miasta, o których napiszę dalej. Obecnie ulica stanowi popularne miejsce spacerów dla miejscowej ludności i zagranicznych turystów. Jest to miejsce corocznych uroczystości.


Wielka Studnia Onofria jest jedną z dwóch fontann, które znajdują się na początku ulicy Stradun. Znajduje się przed Klasztorem Klarysek przy bramie Pilskiej.

Mała Studnia Onoforia jest drugą fontanną na wschodnim skraju ulicy Stradun. 
Kolejnym miejscem, które miałam okazję zobaczyć był Pałac Rektorów. Jest siedzibą władz i rektora Republiki Dubrownickiej pochodząca z XV wieku. Aktualnie mieści się tam muzeum. Nie pamiętam teraz, o którą fontannę chodziło, ale prawie jak w każdym miejscu, jest legenda, że jeśli wrzuci się drobne do wody i pomyśli się o życzeniu to się ono spełni lub jeśli wrzuci się drobne to wróci się w to miejsce. 

Pałac Sponza znajduje się na placu Luza. Pałac pełnił różne funkcje publiczne, w tym urząd celny, zbrojownia, bank i szkoła. Atrium pałacu służył jako centrum handlu i biznesu. Aktualnie pałac jest siedzibą archiwum miejskiego, które posiadają dokumenty z 12 wieku. Wcześniej były przetrzymywane w Pałacu Rektorów.

Kościół świętego Ignacego jest kościołem jezuickim. Świątynia znajduje się na placu Polijana Rogera Josepha Boscovicha. Na ten plac wchodzi się monumentalnymi schodami , które są wzorowane na Schodach Hiszpańskich. Z tym kościołem związane było jezuickie kolegium Collegium Ragusinum. Aktualnie związane z nim jest Biskupie Gimnazjum Klasyczne imienia Rogera Josepha Boscovicha.

Kolumna Rolanda jest średniowieczną kolumną z przedstawieniem rycerza Rolanda. Stoi na placu Luza. Prawe przedramię Rolanda służyło jako wzorzec standardowej jednostki miary długości. Można odmierzyć ile nam brakuje do tej idealnej długości miary.

Brak komentarzy: