sobota, 9 stycznia 2016

Zakopane - Krzeptówki i coś jeszcze

Cześć :)

Jak łatwo się domyślić z tytułu w dalszym ciągu zostajemy w Zakopanym tylko przenosimy się z Kuźnic do Krzeptówek.
Źródło: Wikipedia

W tej dzielnicy znajduje się Sanktuarium Marki Bożej Fatimskiej. Zostało wybudowane jako podziękowanie za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r. Jest to jedne z piękniejszych świątyni jakie widziałam.


Źródło: Wikipedia
W Zakopanym jest Wielka Krokiew, o której każdy z nas wie. I wielu z nas co roku ogląda skoki narciarskie, które odbywają się w naszej zimowej stolicy. Akurat w Zakopanym póki, co bywałam głównie w lato, więc widziałam wtedy gdy Wielka Krokiew była pusta i nie ośnieżona. 


Źródło: Wikipedia
Kolejną atrakcją w Zakopanym jest Gubałówka. Chyba każdy, kto był w Zakopanym odwiedził to miejsce. Na to wzniesienie prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego. Z Gubałówki widać panoramę całych Tatr, Zakopanego. Można z niego zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. Na wzniesieniu znajdują się ośrodek narciarski Gubałówki, z trasami na polanie, rynną snowboardową i snowparkiem; wyciągi orczykowe; zjeżdżalnia grawitacyjna; przekaźnik radiowo-telewizyjny. Na Gubałówce jest jeszcze oczywiście zjeżdżalnia rynnowa, na której chyba każde dziecko jechało i pewnie nie jeden dorosły. Sama za każdym razem kiedy byłam na Gubałówce zjeżdżałam na tej zjeżdżalni.Źródło: Wikipedia
Za inne ważne i często odwiedzane miejsce, które chcę opisać to Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Na samych Rysach nie byłam jeszcze. Na Morskie Oko można się dostać z Palenicy Białczańskiej. Stamtąd prowadzą dwie trasy na Morskie Oko, ale przedstawię jedna z nich, bo tą przeważnie duże grupy ludzi dostają się nad to jezioro. Jest też bardziej popularna, bo to asfaltowe podejście, dla osób, które dużo nie chodzą pod górach. Dla powiedziałabym totalnych leni można wjechać bryczką. Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Stoi tam schronisko, które jest punktem wyjściowym do wycieczek na Rysy, Mięguszowiecką przełęcz pod Chłopkiem oraz Szpiglasową Przełęcz. Powyżej Morskiego Oka jest Czarny Staw pod Rysami. Z tym jeziorem wiąże się wiele góralskich podań i legend. Ponad to Morskie Oko zostało uznane przez dziennikarzy The Wall Street Journal za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata, opok Powell (USA), Nakuru (Kenia), Saimaa (Finlandia) oraz jeziora Czterech Kantonów (Szwajcaria).

Czarny staw pod rysami, lub Czarny Staw nad Morskim Okiem, jego nazwa ma związek z tym, że cienie rzucane przez szczyty oraz sinica w jeziorze powoduje jego czarny kolor. Jest to drugie co do wielkości jezioro w Tatrach, a czwarte w Polsce. Weszłam nad to jezioro na razie raz, ale mam nadzieje, że będą kolejne. A może któryś z nich zakończy się wejściem na Rysy.

Źródło: Wikipedia

Brak komentarzy: