sobota, 5 września 2015

Eger

Cześć :)

Kolejnym miastem, o którym chce napisać jest Eger. To miasto również znajduje się na Węgrzech.

Eger, u wrót Gór Bukowych, zaledwie 130 km na wschód od Budapesztu, to bez wątpienia najatrakcyjniejsza miejscowość północnych Węgier.
Ukochane przez biskupów i mecenasów miasto, słynne z męstwa, term i egri bikavér (byczej krwi), zachwyca bogactwem zabytków, urokiem wąskich uliczek i egzotycznym powiewem orientu, gdy na placyku u stóp tureckiego minaretu w nozdrza uderza mocny aromat kawy z kafejki za rogiem.

Najwięcej winniczek znajduje się w "Dolinie Pięknej Pani". Mieści się tu największe skupisko piwniczek. Działa tu również Egerskie Towarzystwo Rycerzy Turystyki Winnej.

Najbardziej popularne wino to egerska bycza krew. Ma przeważnie charakter wytrawny lub półwytrawny, jest ciemnoczerwone i dość mocne. Przez wiele lat podstawową odmianą była kadarka. Źródło: Wikipedia
Jedną z budowli, którą udało mi się swego czasu zobaczyć w Egerze był minaret. Znajduje się najbardziej na północ europejskim zabytkiem po imperium osmańskim. Z trzech dobrze zachowanych minaretów jest najwyższy i w najlepszym stanie.


Brak komentarzy: