niedziela, 30 sierpnia 2015

Budapeszt

Cześć,

Budapeszt stolica Węgier to kolejne miasto, o którym chcę Wam powiedzieć.

Źródło: Wikipedia
Budapeszt składa się z dwóch części Budy i Pesztu stąd też nazwa tego miasta. Między tymi dwoma częściami przepływa rzeka Dunaj. Budapeszt jest jedną z największych metropolii Europy Środkowej oraz wielkim ośrodkiem kulturowym i naukowym. Jest to również ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe.
Źródło: Wikipedia
Największym i powiedziałabym najważniejszym zabytkiem w tym mieście jest Zamek Królewski na Wzgórzu. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictw UNESCO.
Dawny układ uliczek , zabytki gotyckie i średniowieczne i Zamek Królewski pochodzące z około XIII wieku. Przed zamkiem jest wielki plac z pomnikiem Turula (mistycznego ptaka - symbolu Węgier, który podług legendy dał początek Álmosowi, ojcu Árpáda, który sprowadził Madziarów na tereny współczesnych Węgier) dłuta Gyuli Donátha. We wschodnim skrzydle pałacu mieści się Galeria Narodowa, w południowym - Muzeum Historii Budapesztu, w zachodnim - Biblioteka Narodowa im. Széchény'iego, a w najbardziej wysuniętym na północ - Muzeum Historii Współczesnej


Kolejnym ważnym zabytkiem jest budynek Parlamentu. Jest on również symbolem tego kraju jak i miasta. 
Parlament jest otwarty dla zwiedzających, choć w okresie sesji parlamentarnych mogą być ograniczenia jego dostępności.

Źródło: Wikipedia
Charakterystyczną cechą tej budowli są setki podpór, 88 postaci władców węgierskich oraz potężna prawie stumetrowa kopuła. Od kopuły rozchodzą się dwa symetryczne skrzydła. Budowa parlamentu trwała 17 lat i rozpoczęła się w 1885 roku. Do tego momentu nie istniało żadne oficjalne i stałe miejsce zebrań deputowanych. Paradoksalnie po wybudowaniu parlamentu rola parlamentu znacznie zmalała. W okresie faszyzmu posłowie opozycyjni nauczyli się bać o własne życie, a w czasach komunizmu, deputowani akceptowali wszystkie decyzje podejmowane przez partię socjalistyczną. Nam niestety nie udało się zwiedzić parlamentu wewnątrz, jest to możliwe jedynie dwa razy dziennie. Budynek ten jest z pewnością najbarwniejszą i najbardziej rzucającą się w oczy budowlą w całym Budapeszcie.


W Parku miejskim znajduje się pomnik Gala Anonima, który stanowi hołd dla bez imiennego węgierskiego pisarza.


Polecam wszystkim rejs Dunajem, aby móc zobaczyć obie części Budapesztu.
W Budapeszcie jest wiele innych pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Sama byłam w Budapeszcie wiele lat temu i to na bardzo krótko, bo tylko jeden dzień. Napisałam tutaj o miejscach, które sama miałam okazję zobaczyć.

Brak komentarzy: